BTK Akademi, 11 ilde ücretsiz yazılım eğitimi verecek

İngiltere’de oluşturulan dron otoyolu, Cambridge ve Rugby şehir ve kasabalarının birbirlerine bağlanması için ön ayak olacak. Hava yolu olarak isimlendirilen ve belirlenen güzergah, sadece droneler için kullanılacak ve bir nevi otoyol olarak değerlendirilebilecek. Yüzyılın diplomaların değil becerilerin çağı olacağına işaret ederek, bu yüzden akademi btk sadece bilgi ve iletişim teknolojileri alanında değil, eleştirel düşünme, problem çözme, iletişim, estetik, işbirliği, sorumluluk, medya okuryazarlığı, üretkenlik gibi 21. Genellikle resmî evrak erişimi ya da takibi için kullanılan e-devlet aslında çok bilinmese de içinde pek çok eğitimi barındıran bir okulun kapısını da aralıyor.

 • Dünya Yapay Zeka İçerik Oluşturucu Ödülleri (WAICA), dünyanın yapay zeka tarafından üretilen kadınlara yönelik ilk güzellik yarışması olan «Miss AI»ın 10 finalistini açıkladı.
 • Son yıllarda lisans seviyesinde 8 üniversitede «yapay zeka mühendisliği» ve «yapay zeka ve veri mühendisliği» bölümlerinin açıldığını dile getiren Özvar, gerekli görüldüğü takdirde bu sayının artırılacağını belirtti.
 • MRADSIM yazılım ailesini genişletmek için çalışmalarımız sürekli bir şekilde devam ediyor.
 • BTK Akademi’nin 2020 yılı Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip
  Erdoğan’ın da katılımıyla BTK Ana yerleşkesinde halkın hizmetine
  açıldığını hatırlatan Uraloğlu, “Portalımızın bugün itibari ile
  kayıtlı 1 milyon 848 bin 837 kullanıcı bulunuyor.
 • Uzay, savunma sanayi ve sağlık endüstrileri alanlarında faaliyet gösteriyoruz.
 • BTK
  Akademi’de sunduğumuz kapsamlı eğitimlerle gençlerimizin, bilgi
  ve birikim düzeylerini arttırmalarına katkı sağlıyor, dijital
  okuryazarlık ve siber güvenlik alanlarında farkındalıklarını
  arttırarak bilgi toplumu olma yolundaki hedeflerimize gerçekçi
  yaklaşımlarla ilerliyoruz” dedi.

Bu programın değişik kullanım alanları için (uzayda bir nükleer patlamanın uydulara etkisi, nükleer santral patlamaları ya da sızıntı senaryoları, hasta ışınlama odalarının radyasyon haritaları çıkarılması, kuantum bilgisayarlarının radyasyondan etkilenmesi ve korunması vb.) genişletilmesi için de çalışmalar yapıyoruz. MRADSIM yazılım ailesini genişletmek için çalışmalarımız sürekli bir şekilde devam ediyor. Bununla beraber Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkacak tüm ürünlerin farklı sektörler için de konfigürasyonlarını geliştirme niyetindeyiz. Özellikle, geliştirdiğimiz radyasyon dedektör sistemlerinin savunma sanayine özel olan konfigürasyonlarını geliştirmek ve faaliyetlerimizi savunma sanayini kapsayacak şekilde genişletmek hedefindeyiz.

BTK Akademi ile Yazılım ve Siber Güvenlik Eğitimleri

Üniversitelerin ilgili bölümünden öğrencilerin katılabileceği bu eğitim kampından faydalanmak isteyenler öncelikle çevrim içi kayıt oluşturacak. Daha sonra btkakademi.gov.tr üzerinden ön koşul eğitimlerini tamamlayacak ve yine aynı web sitesi üzerinden düzenlenecek sınavdan yüzde 70 oranında başarı sağlaması istenecek. Başarılı olanlar İstanbul Marmaracık Gençlik Kampı Merkezi’ndeki kampa katılmaya hak kazanacak. EĞİTİME 1 MİLYON 175 BİN 41 KİŞİ KATILDIBTK Akademi’nin online eğitim platformuna girdiğinizde sizi farklı alanlarda 9 kategoride toplanan eğitimler karşılıyor. Bu kategoriler toplamda 110 bin 411 dakikalık 218 çevrim içi eğitimi içeriyor.

Yaklaşık 3 yılda 1 milyon 175 bin 41 kişinin faydalandığı bu eğitimler gönüllü eğitmenler tarafından veriliyor. Hibrit eğitim için iş
birliği ve video konferans teknolojileri ile güvenli bağlantı için kablosuz bağlantı
dâhil olmak üzere en yeni teknolojilerle donatılan bu sınıflarda, eğitim almak
isteyen her kesimin mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli
eğitimler düzenlenecek. BTK Akademide sunulan eğitimler, gençlerin bilgi ve birikim düzeylerini artırmalarına katkı sağlarken dijital okuryazarlık ve siber güvenlik alanlarında farkındalıklarını artırarak, bilgi toplumu olma yolunda ilerlemeye öncülük ediyor.

İnsansız hava araçları (İHA) ve dronların, şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek rotalara göre seyrini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturulacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü öncülüğünde insansız hava  araçları (İHA) ve dronlara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmaların başladığını duyurdu. Açılış konuşmasının ardından seminer bölümünde yapay zekanın geçmişten bugüne gelişimini anlatıp, BTK’de bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karagözoğlu, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Erol Özvar, yapay zeka başta olmak üzere dijital teknolojilere ilişkin kamu ve özel sektörleri dahil olmak üzere bütün paydaşlarla işbirliklerini geliştirmeye büyük önem verdiklerini vurguladı. Tüm internet ağı BTK tarafından mola vermeksizin, siber güvenlik uzmanları tarafından izleniyor.

HotTelecom ile Türkiye Sanal Numaraları: İletişiminizi Kolaylaştırın

“Bilginin Adresi” sloganıyla yola çıkan BTK Akademi, özellikle bilgi teknolojileri alanında oluşturduğu dijital eğitim portali ile tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı hedeflemektedir. Online eğitimlerin yanı sıra gerçekleştirdiği sınıf içi eğitimlerle de BİT sektörüne yönelik konularda eğitim almak isteyen her kesimin mesleki ve teknik ihtiyaçlarını mekan ve zamandan bağımsız olarak karşılayacaktır. BTK Akademi, bilgi teknolojileri alanında oluşturduğu dijital eğitim portalı ile tüm vatandaşlara ulaşmayı hedefliyor.

CV havuzunda ihtiyaca göre nitelikler filtrelendiğinde alınan ve tamamlanan bu eğitimler işverenlere önemli bir referans olacaktır. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, «Ortaokul, lise ve üniversite çağındaki tüm gençlerimizi BTK Akademinin ücretsiz eğitimlerinden faydalanmaya, yararlanmaya davet ediyoruz» dedi. Burada yapay zeka destekli kullanılan bir program ile doğadaki ceylanlar diğer hayvanlardan ayrıştırılarak tespit ediliyor.

Programın açılışında teknoloji sınıflarında verilen
eğitimlerin öneminden bahsedildi. BTK Akademi, siber alanda yetenekli gençleri keşfetmek ya da eğitmek üzerine çalışmalar yapan bir okul. Ankara’da bulunan binasında, yapılan başvurular gerçekleştirilen sınavlar ile siber içerisine dahil bir çok alanda nitelikli personeli ile eğitim vermektedir. Oluşan ya da başka görüşlere göre oluşturulan yeni Dünya’ya göre, teknolojik aletleri kullanmak, yazılım bilgisine sahip olmak ve teknolojik sistemleri yönetmek bir ihtiyaç haline geldi. YÖK Başkanı Özvar, buradaki konuşmasında, son yıllarda, başta yapay zeka olmak üzere bütün dünyada dijital teknolojilerde son derece büyük gelişmeler ve dönüşümler gerçekleştiğini anlattı. BTK Akademi ve 1 Milyon İstihdam uygulamaları arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların BTKAkademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazandıkları yetkinliklerin istihdam uygulaması içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanacaktır.

Online yazılım, programlama, siber güvenlik, dijital tasarım, kişisel gelişim, güvenli internet, telekominikasyon, regülasyon, sertifika programları gibi kategorilerde eğitimler BTK Akademi’de yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanından her yaş grubundan gencin katıldığı törende gençler sertifikalarını alarak kursu tamamlamanın coşkusunu yaşadı. Exploit geliştirme, veritabanı saldırıları ve güvenliği, SQL server temelleri, Linux sistem yönetimi gibi bir çok eğitim bulunuyor.

Yakın zamanda hem ülkemizde hem de küresel piyasalarda etkin pazarlamasına başlanacak olan yazılımımıza olan talebin, günümüzde oldukça artan sivil uzay ve havacılık, nükleer enerji girişim ve iştiraklerinin de katkısıyla daha da artacağını öngörüyoruz. MRADSIM yazılımının tüm dünyada kullanılabilmesi amacımıza ulaşmak için yurt dışı piyasasına açılmayı kritik hedeflerimizden biri olarak görüyoruz ve bu konuda işbirliği yapabileceğimiz yurt dışı distribütör partner bulma arayışımız devam ediyor. Tüm kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle geliştirmeye devam ettiğimiz MRADSIM yazılımının yeni profesyonel sürümünü geçen ay satışa sunduk.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *